O jedzeniu jeszcze raz (nie ostatni bynajmniej)

wpis w: Hong Kong | 0

© Xaos

To zdjęcie zrobiłem jadąc naszym ulubionym środkiem transportu na Hong Kong Island – tramwajem. Oczywiście siedzieliśmy na górnym pokładzie, a głowy co chwilę wychylaliśmy za okno. Stąd taki dziwny, może, kąt widzenia aparatu (bądź co bądź, to w końcu mniej więcej wysokość pierwszego piętra). McDonaldowi się oparliśmy i nie spróbowaliśmy tej „kuchni” w wydaniu azjatyckim (czego trochę żałuję, bo mogło być ciekawie). Odwiedziliśmy natomiast Pizzę Hut, gdyż mieliśmy ochotę na Carbonarę, którą znamy z Polski. Niestety Pizza Hut w wydaniu Hong Kondzkim, to porażka. Sama pizza zjadliwa, ale naprawdę z dolnej półki (nie mają tam chyba normalnej mąki), zaś obsługa poniżej krytyki, o czystości pizzerii nie wspominając. Nauczeni tym doświadczeniem, McDonalda nawet nie zaszczyciliśmy, co nie przeszkodziło mi w zrobieniu zdjęcia, które wg mnie trąci trochę fotografią uliczną (w wydaniu tramwajowym) 🙂

A na osłodę, prawdziwa scenka z metra. Chociaż w Hong Kongu ludzie są zdecydowanie zdrowsi i szczuplejsi niż w Singapurze, gdzie praktycznie każdy mieszkaniec ma krosty na twarzy i problemy z otyłością, to i tutaj coraz częściej zdarzają się właśnie takie scenki jak poniższa. Będąc w takim miejscu jak Hong Kong warto mieć aparat włączony non-stop. W tym mieście nie ma chwili, aby nie można było skomponować ciekawego zdjęcia.

© xaos.pl

Nie wierzysz?

Z nieco innego kąta na tej samej stacji, przez te same – otwarte drzwi zrobiłem zdjęcie dziewczyny i chłopaka.

© xaos.pl

Moim, takim małym celem na tym blogu jest od czasu do czasu przekazać Ci moją wiedzę i doświadczenie dotyczące fotografii. Zatrzymajmy się więc na chwilę przy tym zdjęciu, pokażę Ci jak można pracować poprzez patrzenie i widzenie świadome, w odróżnieniu od pobieżnego oglądania „w biegu”. Odpowiedz sobie na kilka pytań, może uda Ci się dostrzec, lub stworzyć historię, którą mogłaby opowiadać ta fotografia:

  • W jakim miejscu się znajdujemy?
  • Co tworzy ramę tej fotografii, gdzie stoi dziewczyna, co się zaraz najprawdopodobniej stanie?
  • Co pokazują strzałki i czego, według Ciebie, mogą być symbolem w tej scenie?
  • Widzisz napis Fire (ognień) przy nogawce chłopaka – co mógłby symbolizować w tej sytuacji?
  • Hej – myślisz, że ci dwoje pisali do siebie na wzajem? 😉
  • A kolory, jaki pokazują nastrój?
  • Czy linie widoczne na tym zdjęciu łączą tych dwoje czy raczej oddzielają?

Hmm… Wrażliwość to podstawa zarówno w fotografii jak i w życiu, bez tego nie będziesz mógł dostrzegać szczegółów w otaczającym Cię świecie. Bez niej ominą Cię sytuacje, zdarzenia, obrazy, które mogłyby ukształtować w Tobie nowe umiejętności i mogłyby wpłynąć na Twoje życie. Według teorii chaosu, nawet pomijalnie maleńki detal może spowodować ogromne zmiany. Dlatego warto byś zwracał uwagę na detale i drobne sprawy dziejące się wokół nas, bo zauważenie ich może spowodować dużą zmianę w Twoim życiu. Fotografia jest genialnym narzędziem by doskonalić własną wrażliwość.

Zostaw Komentarz