W zakątku cmentarza

wpis w: Z innej beczki | 0

© www.xaos.pl

Przeszukując stare fotografie trafiłem na takie, które robiłem w dość nietypowych miejscach – na cmentarzach. Jakkolwiek brzmi to dość strasznie, to jednak nadal uważam, że są to bardzo ciekawe miejsca do nauki dostrzegania detali i w ogóle innego spojrzenia na świat, o przywoływaniu głębszych przemyśleń na temat życia i śmierci nie wspomnę.

To pierwsze zdjęcie to tak na prawdę nie jest do końca zdjęcie… Samą fotografię wykonałem w Łodzi na niesamowitym, starym cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Jednak gdy dobrze się przyjrzysz zobaczysz, że jest to manipulacja. W programie graficznym nałożyłem „negatyw” na „pozytyw”, pobawiłem się trochę przenikaniem warstw i wyszedł z tego taki dość według mnie ciekawy melanż kontrastów, świateł i cieni. Nawet liście wyszły trochę takie jakby były fotografowane w podczerwieni. Nie wspominając o napisie nad wejściem do grobowca…

 

© www.xaos.pl

Ale nawet bez zmieniania zdjęć programami graficznymi, przy odpowiednim spojrzeniu – a może lepiej przy odpowiednim ujęciu, można na cmentarzach dostrzec i wyrazić na własny sposób wiele emocji. Są to oczywiście emocje rodzin i bliskich tych, którzy tam spoczywają. W naszej kulturze najczęściej jest to smutek, rozpacz wynikające z tęsknoty i poczucia straty. W niektórych kulturach śmierć jest postrzegana jako coś wesołego, jako rozpoczęcie nowej drogi. Ale te kultury są w znakomitej mniejszości. Zastanawiające, czemu w kraju gdzie ponad 98% ludzi wierzy w życie wieczne, raj, wniebowzięcie śmierć jest postrzegana jako smutek… Ten płaczący anioł to również łódzki cmentarz przy ul. Ogrodowej. Gorąco polecam odwiedzenie go przy najbliższej okazji. Jest wyjątkowy.

© www.xaos.pl

Klimat przy Ogrodowej jest czasami rodem z thrillera…

© www.xaos.pl

Ale spacerując alejami tego starego cmentarza można przy uważnej obserwacji dostrzec wymowne symbole. Warto nauczyć się dostrzegać złamanie symetrii, rytmu. Dzięki odpowiedniemu ukazaniu takich „złamań” można stworzyć wymowne fotografie, które docierają głęboko w duszę widza i dają mu możliwość indywidualnej interpretacji wymowy obrazu, który widzi.

© www.xaos.pl

Najczęściej spotykanym symbolem na cmentarzach na naszym kontynencie jest krzyż. Jest to starożytny symbol, który dla każdego człowieka ma obecnie podobne znaczenie. Warto się mu przyjrzeć dokładnie. Czasami dzięki niemu możesz ukazać więcej niż tylko ogólną ideę, którą reprezentuje.

© www.xaos.pl

Sepia dodaje klimatu starej fotografii. Ten kolor sam w sobie zmusza do nostalgii.

© www.xaos.pl

Kontrast to kolejne narzędzie umożliwiające pogłębienie mroku miejsca.

© www.xaos.pl

Desaturacja czyli zmniejszenie intensywności kolorów tworzy swoisty klimat.

© www.xaos.pl

Czasami warto sfotografować w prostym ujęciu zwyczajny grób. Dodanie kontrastu i lekka desaturacja sprawiła, że zdjęcie to wygląda tak jak chciałem. Trzy groby co raz biedniejsze, co raz bardziej zarośnięte, co raz starsze. Czwarty to… zapomnienie. Czy wszystkich nas to czeka?… Myślę, że tak. Co wiesz o dziadku swojego dziadka? Ilu z nas wie cokolwiek o pokoleniach dalszych niż trzecie, czwarte od nas samych?..

© www.xaos.pl

W jednej z Liptovskich miejscowości… Czasami człowiek po prostu zbacza z drogi i trafia na cmentarz… Jakkolwiek to zabrzmiało chodziło mi o dosłowne znaczenie tego zdania 🙂

© www.xaos.pl

Stare czasy… Stary aparat… Czyi taka trochę cmentarno-fotograficzna nostalgia.

© www.xaos.pl

I ostatnie już zdjęcie z cmentarnej serii. W głębi lasu, za bramą utworzoną z kamiennej pękniętej skały…

Mówią, że chyba zwariowałem pisząc o cmentarzach. Podobno można sobie teraz o mnie nie jedno pomyśleć… Cóż. Jak to mawiają Czesi – „nic co ludzkie nie jest mi obce” 😉

 

 

Zostaw Komentarz